Dňa 16.1 sa v Žiline uskutočnilo stretnutie cyklokoordinátorov, pričom vám prinášame stručný záznam zo stretnutia.
Rokovanie otvoril národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý privítal všetkých zúčastnených a poďakoval P. Mrázovi za zorganizovanie stretnutia na Úrade ŽSK.
Stručne informoval všetkých zúčastnených o stave v implementácii jednotlivých termínovaných opatrení Cyklostratégie. Zameral sa predovšetkým na informáciu o schválení Trvalého finančného mechanizmu na implementáciu Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike“, ktorý vláda SR schválila dňa 15. 01. 2013 na svojej 90. schôdzi.
Zároveň vyzval všetkých cyklokoordinátorov, aby sa zamerali na určenie priorít a prípravu projektov na rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky v jednotlivých samosprávnych krajoch a vyčíslenie predbežných finančných požiadaviek na ich realizáciu v súlade s blížiacim sa termínom na predkladanie požiadaviek pri tvorbe rozpočtu verejnej správy SR na rok 2015. P. Klučka a J. Hlatký podali prítomným krátku informáciu o priebehu a výsledkoch rokovania s p. Čambalom z MŠVVaŠ SR vo veci zefektívnenia spolupráce s SCK v oblasti možností financovania budovania, obnovy a údržby cykloturistického značenia v SR. J. Hlatký v krátkosti predstavil zameranie a činnosť OZ Slovenský cykloklub (SCK). Podal krátku informáciu o stave legálne vyznačených cykloturistických trás v SR k 15. 01. 2014. P. Klučka upozornil na potrebu pokračovať v rokovaniach s MŠVVaŠ SR. Zároveň požiadal J. Hlatkého o vypracovanie prehľadu vyznačených cykloturistických trás v jednotlivých krajoch na najbližšie rokovanie s p. Čambalom. P. Klučka vyzval cyklokoordinátorov, aby v súčinnosti s plnením opatrení Cyklostratégie intenzívnejšie komunikovali s jednotlivými orgánmi štátnej správy, občianskymi združeniami, verejnosťou a ďalšími relevantnými subjektmi. Na dobrom príklade z Bratislavy odporučil zriaďovanie pracovných skupín (poradných orgánov) k rozvoju cyklistiky. Zároveň požiadal cyklokoordinátorov o zaslanie potrebných údajov o stave cyklistickej infraštruktúry v jednotlivých samosprávnych krajoch. A. Kollárová upozornila na potrebu zadefinovania jednotných cyklistických pojmov (rozpracovaná novela Cestného zákona, MDVRR SR). Pri zadefinovaní jednotných cyklistických pojmov budú nápomocní kolegovia z VÚD v Žiline. P. Klučka sa podujal na oslovenie jednotlivých krajských a oblastných organizácií cestovného ruchu s požiadavkou, aby pri investíciach do budovania cyklotrás dbali na dodržiavanie plánu rozvoja dotyčného mesta, obce. Zabezpečí sa tak budovanie ucelenej cyklistickej siete. Peter Mráz, cyklokoordinátor pre ŽSK, informoval prítomných o stave v rozvoji cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Žilinskom kraji. S. Šestáková krátkou prezentáciou predstavila prítomným návrh interaktívnej aplikácie zobrazujúcej cykloinfraštruktúru v slovenských mestách, ktorá bola vytvorená v rámci plnenia výskumnej úlohy pre MDVRR SR s názvom „Analýza podmienok v oblasti rozvoja nemotorovej dopravy s dôrazom na cyklodopravu v samosprávnych celkoch SR s cieľom naštartovania implementácie Národnej cyklostratégie 2013-2020“. Uvedená aplikácia je momentálne sprístupnená na stránke www.cyklodoprava.sk. M. Feik informoval prítomných o stave a podpore rozvoja cyklistiky v Bratislave. Prítomným sa predstavil aj A. Érsek, ktorý pracuje ako externý konzultant v oblasti cyklistiky pre hl. mesto SR.
L. Findl informoval prítomných o navrhovanej zmene číslovania mestských cyklotrás v SR.
J. Hlatký upozornil na problém vydávania máp s nelegálne značenými cyklotrasami rôznymi vydavateľstvami. Treba doriešiť vzťah medzi poskytovateľmi relevantných dát z databázy SCK a vydavateľstvami.
J. Roháč požiadal P. Klučku o iniciovanie rokovania so zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), Vodohospodárskej výstavby (VHV), Lesmi SR a Štátnou ochranou prírody v záujme zefektívnenia procesu budovania, obnovy a údržby cykloturistického značenia v okolí vodných tokov, hrádz a lesov SR.
Závery:
1. Cyklokoordinátori sa zamerajú na určenie priorít a prípravu projektov na rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky v jednotlivých samosprávnych krajoch a vyčíslenie predbežných finančných požiadaviek na ich realizáciu v súlade s blížiacim sa termínom na predkladanie požiadaviek pri tvorbe rozpočtu verejnej správy SR na rok 2015.
2. P. Klučka bude spolu s J. Hlatkým z SCK pokračovať v intenzívnych pracovných rokovaniach so zástupcami rezortu MŠVVaŠ SR v záujme zefektívnenia spolupráce s SCK pri možnosti financovania budovania, obnovy a údržby cykloturistického značenia na Slovensku.
3. J. Hlatký vypracuje prehľad vyznačených cykloturistických trás v jednotlivých krajoch na najbližšie rokovanie s p. Čambalom.
4. Zástupcovia MDVRR SR v súčinnosti s VÚD zadefinujú jednotnú cyklistickú terminológiu a zašlú návrh na jej zapracovanie aj do pripravovanej novely Cestného zákona.
5. Cyklokoordinátori zašlú požadované údaje o stave cyklistickej infraštruktúry v jednotlivých samosprávnych krajoch národnému cyklokoordinátorovi.
6. P. Klučka osloví jednotlivé krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu s požiadavkou, aby pri investíciach do budovania cyklotrás dbali na dodržiavanie plánu rozvoja dotyčného mesta, obce.
7. P. Klučka bude spolu s J. Hlatkým z SCK a L. Findlom pokračovať v intenzívnych pracovných rokovaniach so zástupcami SVP a VHV, Lesmi SR a Štátnou ochranou prírody v záujme zefektívnenia procesu budovania, obnovy a údržby cykloturistického značenia v okolí vodných tokov, hrádz a lesov SR.
8. P. Klučka v spolupráci s VÚD pripravia podklady pre zahájenie školenia pre zástupcov PPZ SR o implementácii opatrení Cyklostratégie v súvislosti s novelizáciou Vyhlášky č. 9/2009 Z. z. ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zároveň pripravia podklady pre celoslovenskú akciu „Na bicykli do práce“, ktorá sa uskutoční v máji 2014.
9. Štvrté zasadnutie MPS sa bude konať 13. marca 2014 v priestoroch MDVRR SR. Pozvánka s programom bude dodatočne zaslaná.