- Ráno idete do práce autom. Na križovatke sa však tvoria kolóny. Stojíte s autom v rade, v duchu nadávate a dúfate, že stihnete prísť do práce načas.
- Mladá mamička ide s kočíkom po chodníku, resp. sa snaží ísť, ale na chodníku sú zaparkované autá, ktoré musí obísť cestou po cestnej komunikácii, kadiaľ chodia autá..
- Cudzinec si chce kúpiť lístok na MHD. Pýta sa predavačky v novinovom stánku na cestu a na to, aký lístok si má kúpiť. Predavačka iba krčí plecami a usmieva sa. Nakoniec predsa len jedna mladá slečna, pomôže svojou angličtinou cudzincovi kúpiť lístok a povie mu na ktorej zastávke má vystúpiť.
Toto sú tri príklady z nášho mesta, ktoré súvisia s mobilitou. Prečo je vlastne mobilita taká dôležitá pre nás?
Pojem mobilita vyjadruje teda súhrn podmienok v priestore a čase súvisiacich s premiestňovaním. Mobilitou by sme mohli nazvať schopnosť premiestňovať sa a cestovať na danom území a ovplyvňuje ju celý rad podmienok ako sú sociálno-ekonomické, geografické, dopravné systémy s dopravnou infraštruktúrou na danom území a pod. Ak sa pozrieme na mobilitu z nášho pohľadu, každý z nás cestuje za rôznymi účelmi ako napr. do práce, škôl, za nákupmi, úradným vybavovaním, oddychom, návštevou, kultúrno-športovými aktivitami a pod.
Spôsob cestovania sa však taktiež líši (cestujeme pravidelne alebo nepravidelne), pričom sú odlišné aj náklady na cestovanie, pohodlie, cestovný čas a dostupnosť rôznych druhov dopravy pre rôzne skupiny obyvateľstva, pretože nie každý z nás používa rovnaký druh dopravy (niekto cestuje autom, iný autobusom, bicyklom, pešo, atď.). Avšak rozsah individuálneho cestovania v rámci mesta ako je napríklad cestovanie osobným automobilom môžu spôsobovať rôzne problémy nielen účastníkom cestnej premávky, ale aj ostatným obyvateľom v meste.
Jedným z dôvodov využívania osobného automobilu je pohodlie a rýchlosť akou je možné sa prepraviť z jedného miesta na druhé. Samozrejme každá minca má dve strany. Ak sa neúmerne zvýši počet ciest automobilom môžu sa predtým spomenuté výhody stať nevýhodami a to napr. nárastom intenzity a hustoty na jednej strane a poklesom rýchlosti dopravného prúdu na strane druhej, čo sa prejaví aj napríklad predĺžením času cestovania. V prípade nastania takejto situácie, resp. dopravného problému ako je zápcha sa takáto komunikácia stáva nepoužiteľnou, či už pre rýchlu zdravotnú pomoc, hasičov, políciu, ale napr. aj pre zásobovanie a dopravnú obsluhu daného územia. Preto v poslednej dobe je snahou venovať pozornosť trvalo udržateľnej mobilite. Tá je jedným z cieľov, ktorý podporuje aj Európska únia a ostatné vyspelé krajiny na svete, ktoré majú veľké problémy spôsobené nárastom individuálnej automobilovej dopravy.
Trvalo udržateľná mobilita znamená vytvorenie takých podmienok pre obyvateľov, ktoré umožnia:
-
bezproblémové cestovanie za účelom uspokojovanie a vykonávania rozličných potrieb a aktivít obyvateľstva
-
bezproblémové cestovanie znevýhodneným skupinám obyvateľstva ako sú starší, zdravotne postihnutí, deti
-
väčší podiel na využívaní verejných (hromadných) druhov dopráv a redukovanie individuálnej automobilovej dopravy
-
podpora ekologických a energeticky nenáročných druhov dopráv
-
bezpečnú dopravu